С празнична програма Профилирана хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ отбеляза своята 146-годишнина. Тържеството, посветено на 11 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, събра ученици, учители, гости и приятели на гимназията в едно истинско честване на знанието, духовността и българските традиции.

      Сред официалните гости на празника бяха проф. Георги Камарашев – Заместник-кмет „Социални политики и образование“, г-жа Здравка Минчева – Началник на РУО – В. Търново, г-жа Бонка Долчинкова – директор на Дирекция „Образование“ в Община Велико Търново, г-жа Валя Янкова 0 директор на ОУ „Хр. Ботев“ – Велико Търново и г-н Мартин Карагеоргиев – основател на  „Движение на просветителите“.

      В словото си директорът на ПХГ „Св. св. Кирил и Методий“ г-н Павлин Витанов поздрави присъстващите по повод 146-годишнината на гимназията и припомни част от нейната история, като отбеляза, че до 1930 година училището е носело името „Св. Кирил“, а впоследствие историческата несправедливост е била поправена и гимназията приема името „Св. св. Кирил и Методий“. Той подчерта, че това име задължава преподавателите да отстояват високо качество на образованието, за да могат възпитаниците на гимназията да достигат успехите на своите предшественици. В края на словото си директорът изрази надежда, че чрез всеотдайност, добро преподаване, сплотеност и изграждане на силна училищна общност ще се създава по-добро бъдеще за децата и за Република България. Г-н Витанов поздрави учениците за техните успехи, активност и стремеж към знания, като изрази гордост от постиженията им и връчи грамоти на изявилите се възпитаници на ПХГ „Св. св. Кирил и Методий“ през тази учебна година.

      Г-жа Валя Янкова връчи на директора на ПХГ „Св. св. Кирил и Методий“, г-н Павлин Витанов, релеф на светите братя Кирил и Методий, изработен от учениците на ОУ „Хр.Ботев“ с подкрепата на „Движение на просветителите“

      Специален акцент в програмата бе и подаръкът на учениците от XI „а“ клас – „Гудъл карта“, представяща местоположението на гимназията сред емблематичните исторически обекти на Велико Търново – Царевец, Трапезица и Стария град. Жестът символично подчерта връзката между училището и богатото културно-историческо наследство на старата столица.

     Празничната програма впечатли с богато съдържание и силни емоционални послания. Исторически факти, патриотични слова и артистични изпълнения напомниха за делото на светите братя Кирил и Методий и за значението на образованието за съхраняването на българския дух.

     Особено въздействаща бе частта, посветена на историята на гимназията – от създаването на първото взаимно училище във Велико Търново до утвърждаването на ПХГ „Св. св. Кирил и Методий“  като едно от най-авторитетните училища в страната.

     Сред най-вълнуващите моменти беше сценичната интерпретация на среща между светите братя Кирил и Методий и съвременен ученик, която по въздействащ и емоционален начин пресъздаде непреходната сила на знанието, словото и духовността. Чрез диалога между миналото и настоящето гимназистите показаха, че делото на първоучителите продължава да живее и днес, вдъхновявайки младите хора да пазят българския език и култура.

    Празничната атмосфера бе допълнена от музикални и литературни изпълнения, посветени на словото и просветата, както и тържественото изпращане на Випуск 2026.

     Чрез слово, музика и сценично изкуство Профилирана хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ за пореден път доказа, че е не само училище с история, но и духовен дом, който възпитава поколения млади хора в любов към знанието, традициите и България.

Категории: Новини