В часовете по Български език и литература учениците от Профилирана хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ отбелязаха 150 години от гибелта на великия български поет и революционер – Христо Ботев. Под ръководството на своя преподавател Далия Симеонова възпитаниците на гимназията се включиха в разнообразни дейности, посветени на живота и творчеството на поета.
Учениците от VIII Б клас изработиха преписи на свои любими Ботеви стихотворения, като по този начин се докоснаха до силата на неговото слово и пресъздадоха красотата на поетичния му език.
Деветокласниците рецитираха едни от най-вълнуващите творби на Ботев, припомняйки неговите послания за свобода, справедливост и любов към родината.
Учениците от X Б клас представиха презентация, подготвена от Васил, посветена на живота и делото на поета революционер. След това те работиха по проекти, свързани с Ботевото творчество, като анализираха неговите произведения и тяхното значение за съвременния читател.
Особено вълнуващ момент настъпи в 12:00 часа, когато прозвучаха сирените в знак на почит към Христо Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България. Всички ученици сведоха глави и запазиха минута мълчание, отдавайки заслужена почит към подвига и саможертвата на героите.
С инициативите си учениците от ПХГ „Св. св. Кирил и Методий“ показаха, че паметта за Христо Ботев продължава да живее в сърцата на младите хора, а неговото творчество и идеали остават вечен извор на вдъхновение и родолюбие.






